پاورپوينت با عنوان برنامه ريزي نگهداري و تعميرات

پاورپوينت با عنوان برنامه ريزي نگهداري و تعميرات

پاورپوينت با عنوان برنامه ريزي نگهداري و تعميرات

پاورپوينت با عنوان برنامه ريزي نگهداري و تعميرات 

 


در فرمت پاورپوينت . 302 اسلايد قابل ويرايش

 

مباحث مديريتي در کارخانه ها از مهمترين موضوعات و مباحث اقتصادي جوامع است و واحدهاي درسي رشته مهندسي صنايع عمدتا در اين راستا مي باشد.

 

در کنار توسعه سخت افزارها و سرمايه گذاري ها بر روي ماشين آلات و ساختمان ها ، لازم است آموزش مديريت از شان و کيفيت بالايي برخوردار باشد تا نظام هاي جديد مديريتي در برنامه ريزي ، سازماندهي ، تجهيز نيروي انساني ، هدايت و رهبري ، کنترل و مديريت اطلاعات ، جايگزيني روش هاي سنتي  اداره کارخانه ها بشود تا بتوان به زايش داخلي صنايع دل بست.

 در کشور ما با  درآمدهاي حاصل از صادرات نفت ، مرتبا ظرفيت هاي نو ايجاد         مي شوند اما اغلب کارخانه هاي جديد به علت سوء مديريت و نبودن بسترهاي محيطي مناسب براي رشد از مسير پويايي دور مانده و راه تنزل و فرسودگي را طي مي کنند  و دولت براي اين که اين قبيل صنايع با تعطيلي و بحران کارگري رو به رو نشوند به آن ها منابع مالي و سوبسيدهايي ترزيق مي کند و اين دور باطل يعني بهره وري پايين ، کيفيت نامناسب محصول و وابستگي هرچه بيشتر به بودجه کل کشور ادامه مي يابد.

لازمه ي رشد و توسعه ي صنايع علاوه بر بستر سازي قانوني ، اقتصادي و ثبات در محيط ، برخورداري از مديران برجسته ، کار آزموده و منتخب از خود صنعت مي باشد.

 

 تا ديناميزم هاي داخلي رشد بهره وري و توسعه دانش فني و ايجاد محيطي براي ابداع و نوآوري و يادگيري در صنايع کشور شکل نگيرد، صنايع دولتي موجود رشد نيافته و محصولات آن ها قادر به رقابت در بازارهاي حتي داخلي تا چه رسد به بازارهاي جهاني نخواهند بود .

يکي از تخصص هاي مهندسان صنايع،  نگهداري و تعميرات تجهيزات و استمرار کارکرد آنها و کاهش موثر و کاراي توقفات ماشين آلات، تجهيزات و دستگاه هاي موجود در خط توليد کارخانجات و کارگاه هاي صنعتي است.

 

اغلب ما در مواجهه با چنين مسايلي سعي مي کنيم از روش ساده سعي وخطا در تحليل آن استفاده کنيم :

روش ساده سعي وخطا:

توليد مي کنيم و توليد مي کنيم.

هر وقت ماشيني خراب شد، به هر قيمتي شده تعميرش مي کنيم و آن را به چرخه توليد باز مي گردانيم و در اين راه از هيچ کوششي دريغ نمي کنيم.

تا وقتي تجهيزاتي خراب نشده اند لازم نيست نگران باشيم و لازم نيست بيهوده هزينه اي به سازمان تحميل کنيم.

 

متاسفانه اين روش، روش صحيح و مناسبي نيست و ثابت شده که پر هزينه ترين روش است!

 

برنامه ريزي نگهداري و تعميرات و کاهش هزينه هاي مربوطه مساله ي مهمي در اغلب واحدهاي صنعتي است و عدم بهره گيري از روش هاي علمي در حل آن مي تواند سود دهي و کيفيت محصولات را تحت تاثير مستقيم خود قرار دهد.

 
دسته:

پاورپوينت با عنوان برنامه ريزي نگهداري و تعميرات